Brutăria, cofetăria şi gastronomia s-au ridicat la nivel de artă la Concursurile GastroPan 2015

Cele mai bune brutării, cofetării şi restaurante din ţară şi-au trimis specialiştii să îşi întreacă talentele în cadrul Concursurilor GastroPan, desfăşurate în perioada 19-21 martie la Târgu Mureş. Gustul, tradiţia, inovaţia, arta, sănătatea şi aspectul au fost principalele atribute ale produselor şi pieselor artistice prezentate în concurs. Vă prezentăm câştigătorii celor 8 categorii ale Concursurilor GastroPan 2015.

Concursurile GastroPan au atras la expoziţia GastroPan din Târgu Mureş 212 brutari, cofetari şi bucătari talentaţi din toată ţara, ale căror produse au fost admirate de către cei peste 21.000 de vizitatori. Pe lângă marile trofee Pâinea Anului 2015 şi Tortul Anului 2015, au fost premiate cele mai gustoase produse de patiserie, cele mai impresionante piese artistice din aluat de panificaţie, pastă de zahăr sau Isomalt şi cele mai reuşite platouri culinare şi sculpturi în legume şi fructe.

Organizatorii transmit felicitări câştigătorilor şi încurajări tuturor concurenţilor care, prin talentul dovedit, prin eforturile depuse şi prin produsele deosebite prezentate în concurs au transformat GastroPan într-o adevărată expoziţie de artă culinară şi au contribuit la creşterea valorii meseriilor pe care le practică.


Câştigătorii Concursurilor GastroPan 2015

SECŢIUNEA PANIFICAŢIE-PATISERIE

Categoria Pâine:

Locul I [Pâinea Anului 2015] - Ilinca Camelia - Vel Pitar, Râmnicu Vâlcea
Locul II - Simac Viorel - Institutul de Bioresurse Alimentare, Bucureşti
Locul III - Bocskor Rozalia - Primula SRL, Sânmartin

Premiu de excelență:
Tőkés Tibor - Brutăria Eldi, Agrişteu
Surugiu Gabriela - Mons Mellis - Artisan Bakery , Hărman

Mențiuni:
Butnaru Mihai - Adriana Bolgiu Snc, Urlați
Farkas István - Comcereal Sibiu Srl, Mediaș
Oniţă Vasile - Comcereal Sibiu Srl, Mediaș
Diószegi László - Madexport Srl, Sfântu-Gheorghe
Mihu Ciprian - Brutăria Frontera, Bod
Bocskor Ádám - Primula Srl - Bocskor Pékség, Sânmartin
Kacsó Zoltán - Harmopan S.A., Miercurea- Ciuc
Hozoc Elena - Vel Pitar S.A., Râmnicu Vâlcea
Beldiman Samson Giorgian - Adriana Bolgiu Snc, Urlați
Botos Sándor - Eldi Brutăria Srl ,Agrișteu
Kabai János - Eldi Brutăria Srl ,Agrișteu
Berszán Béla - Diószegi Srl, Sfântu-Gheorghe
Farkas István - Madexport Srl, Sfântu-Gheorghe
Techiu Marian - Brutăria Frontera, Bod
Șerban Roxana - Brutăria Frontera, Bod
Bocskor István - Primula Srl - Bocskor Pékség, Sânmartin
Kovács Erzsébet - Harmopan S.A., Miercurea- Ciuc
Szilágyi Rozália - Harmopan S.A., Miercurea- Ciuc
Boboia Dorina - Vel Pitar S.A., Râmnicu Valcea

Categoria Creaţie Artistică
din Aluat de Panificaţie:

Locul I - Berszan Bela - Brutăria Dioszegi, Sfântu Gheorghe
Locul II - Tokes Tibor - Brutăria Eldi, Agrişteu
Locul III - Mihu Ciprian - Brutăria Frontera

Categoria Patiserie:

Locul I - Cazacu Elena Ada - Vipp Fashion
Locul II - Szabo Zsolt - Brutăria Eldi, Agrişteu
Locul III - Csibi Julianna - Harmopan SA, Miercurea Ciuc

Premiu de excelență
Botea Lidia- Lidy Sweets, Codlea

Mențiuni:
Butnaru Iliuţă - Adriana Bolgiu Snc, Urlați
Farkas István - Madexport Srl, Sfântu-Gheorghe
Șerban Roxana - Brutăria Frontera, Bod
Bocskor István - Primula Srl - Bocskor Pékség, Sânmartin
Boboia Dorina - Vel Pitar S.A., Râmnicu Vâlcea
Tőkés Tibor - Eldi Brutăria Srl, Agrișteu
Székely János - Comcereal Sibiu Srl, Mediaș
Kabai János - Eldi Brutăria Srl, Agrișteu
Kis Csaba - Comcereal Sibiu Srl, Mediaș
Berszán Béla - Diószegi Srl, Sfântu-Gheorghe
Diószegi László - Madexport Srl, Sfântu-Gheorghe
Techiu Marian - Brutăria Frontera, Bod
Mihu Ciprian - Brutăria Frontera, Bod
Bocskor Ádám - Primula Srl - Bocskor Pékség, Sânmartin
Bocskor Rozália - Primula Srl - Bocskor Pékség, Sânmartin
Péter Orsolya - Harmopan S.A., Miercurea- Ciuc
Szabó Kinga - Harmopan S.A., Miercurea- Ciuc
Hozoc Elena - Vel Pitar S.A., Râmnicu Vâlcea
Ilinca Camelia - Vel Pitar S.A., Râmnicu Vâlcea

SECŢIUNEA COFETĂRIE

Categoria Tort:

Locul I [Tortul Anului 2015] - Filip Anamaria Claudia - Vipp Fashion, Bârlad
Locul II - Râpă Alexandru - Fantezia Decor, Satu Mare
Locul III - Ibrean Adriana - Clarion SRL, Câmpina

Premiu de excelență:
Dobre Georgiana – Cofetăria Kanel, Buftea
Kis Szidonia Mihaela - Brutăria Eldi, Agrişteu

Mențiuni:
Dobrescu Daniela -Delice International ,Câmpina
Bejan Marinel - Damarin B&C, Craiova
Vladan Marianav - Paniris Prod Com, Urlați
Botea Lidia - Lidy Sweets, Codlea
Ana Florina Beatrice - B&B Trafic Tour Center Srl, București
Lunca Violeta - Caramelo by Vero, Brăila
Banica Florentina Veronica, Caramelo by Vero, Brăila
Avadani Oana - Viverom Srl, Brașov
Solomon Crinuţa - La Vatra Srl, Barcani
Calcea Zoltán Marius - La Vatra Srl, Barcani
Solomon Roxana Maria - La Vatra Srl, Barcani
Szilágyi-Lukács Cristina - Krys-Lukys Srl, Șimleu Silvaniei
Cioc Claudia - Cofetăria Kanel, Buftea
Dobre Georgiana - Cofetăria Kanel, Buftea
Dobre Andrei Flavian - Cofetăria Kanel, Buftea
Morar Cornel Constantin - Clarion Srl, Câmpina
Toma Mihaela Gabriela - Clarion Srl, Campina
Bocskor Éva - Vicus Com Srl, Sinmartin-Ciuc
Bocskai Tamás - Vicus Com Srl, Sinmartin-Ciuc
Szabó Tünde - Vicus Com Srl, Sinmartin-Ciuc
Nemes Magdolna - Brutăria Eldi, Agrişteu
Szabados Andrei Zsolt - Brutăria Eldi, Agrişteu
Iosif Roxana - Brutarex Prod Srl, Buzău
Radu Simona - Cofetăria Raema, Mediaș
Ana Gâlcă - Ramada Piteşti, Pitești
Lambru Mariana - Ramada Piteşti, Pitești

Categoria Creaţie
Artistică în Pastă de Zahăr:

Locul I - Botea Lidia - Lidy Sweets, Codlea
Locul II - Dobrescu Daniela - Delice International, Câmpina
Locul III - Cazacu Elena Ada - Vipp Fashion, Bârlad

Premiu de excelență
Ibrean Adriana – Clarion, Câmpina
Tudorache Nicoleta – Patistar-Poem Caffe, Brăila
Toma Mihaela Gabriela – Clarion, Câmpina

Mențiuni:
Bejan Marinel - Damarin B&C SRL,Craiova
Râpa Otilia - Fantezia Decor SRL, Satu Mare
Cătană Sanda Rodica - Sanda Delights Srl, Corunca
Aluaş Diana Camelia - B&B Trafic Tour Center, București
Lunca Violeta - Caramelo by Vero, Brăila
Avadani Oana - Viverom Srl, Brașov
Antochi Irina - Patipan Com Srl, Piatra Neamț
Anca Adriana Paraschivescu - Anca Cakes Design Srl, Craiova
Szilágyi-Lukács Cristina - Krys-Lukys Srl, Șimleu Silvaniei
Dobre Georgiana - Cofetăria Kanel, Buftea
Dobre Andrei Flavian - Cofetăria Kanel, Buftea
Chalkiadaki Ana Maria Magdalena - Constanța
Minai Ecaterina - Patistar Srl - Poem Caffe, Brăila
Iordache Steluţa - Patistar Srl - Poem Caffe, Brăila
Szabados Andrei Zsolt - Brutăria Eldi Srl, Agrișteu
Vasile Alina - Prestări Servicii Marco Srl, Focșani
Solomon Crinuţa - La Vatra Srl, Barcani
Calcea Zoltán Marius - La Vatra Srl, Barcani
Panait Alina Ionela - Anelise Consult Srl, București
Tocitu Denisa - Cofetăria Chocolada, Brașov
Radu Simona - Cofetăria Raema, Mediaș
Morar Cornel Constantin - Clarion Srl, Câmpina

Categoria Creaţie
Artistică în Isomalt:

Locul I - Toma Mihaela Gabriela - Clarion SRL, Câmpina
Locul II - Dobrescu Daniela - Delice International, Câmpina
Locul III - Morar Cornel Constantin - Clarion SRL, Câmpina

Mențiuni:
Ibrean Adriana – Clarion, Câmpina
Botea Lidia - Lidy Sweets Srl, Codlea

SECŢIUNEA GASTRONOMIE

Categoria Platouri Culinare:

Locul I - Holhos Paul - Restaurant Belvedere, Braşov
Locul II - Nichifor Alin - Restaurant Belvedere, Braşov
Locul III - Mihai Marian Ciprian - Whirlpool România, Bucureşti

Premiu de excelență:
Ciutacu Gheorghe – Total Food, București
Csiszér Előd, Bogács Barna – Fenyő, Miercurea Ciuc

Mențiuni:
Spurcaciu Cătălin – Teosin Srl, București
Bozdoc Elena, Laura Richea – Eurotoques Romania
Roata Norocului Brașov, Brașov
Fórika István, Gridean Krisztina, Liceul Tehnologic Constantin Brâncuși, Sfântu Gheorghe
Ene Valentin, Mihaela Girip, Ene Cecilia, Restaurant Taverna Domnească, Brăila
Emil Someș – Restaurant President, Târgu Mureș
Zaha Ciprian, Sorina Dunac

Categoria Sculptură în
Legume şi Fructe:

Locul I - Oprişa Marcel - Hotel Continental, Arad
Locul II - Stigleţ Angelica - Autoelys Frasin, Frasin
Locul III - Manea George - Panda Expres, Constanţa
- Kadar Csaba - Restaurant Memo 10, Cluj Napoca


Mențiuni:
Râpa Adrian Raul – Fantezia Décor Srl, Satu Mare
Szőcs Klára – I.I. Szocs G. Klara, Odorheiu Secuiesc
Timofi Irén – Darina Dacia Restaurant, Târgu Mureș
Ene Valentin - Restaurant Taverna Domnească, Brăila

Felicitări câștigătorilor și tuturor concurenților care au ridicat meseriile de brutar, cofetar și bucătar la rang de artă. Revenim săptămâna viitoare cu mai multe imagini de la Concursurile GastroPan 2015.